Nasi plantatorzy częścią Polish Berry Cooperative - lidera europejskiego rynku
Dobiegły końca największe na świecie targi owocowo-warzywne, Fruit Logistica 2016. Sukces polskich borówkarzy jest bardzo widoczny i powszechnie doceniany. Co ważne jest to sukces postrzegany jako nieprzypadkowy, który Polacy zawdzięczają jakości i współdziałaniu.
Na berlińskich targach po raz pierwszy promowała się Polish Berry Cooperative. Inicjatywa, którą tworzą już 3 wiodące polskie grupy producentów borówki: nasza, Podkarpacka Grupa Producentów Borówki ELLIOT, lubelska Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody” oraz wielkopolska Berry Group. Razem są największym producentem borówki w Europie.
Wspólnie promujemy nasze standardy produkcji. Branżowcy w Polsce doceniają sam fakt integracji tak wielu podmiotów, który pozwala zaistnieć na globalnym rynku. W Berlinie, gdzie spotyka się cały świat – producenci, importerzy i sprzedawcy – docenia się fakt, iż integrujemy się wokół standardów jakości.
Nasz sukces jest doceniany przez zagranicznych partnerów. Panuje opinia, że Polscy plantatorzy są skoncentrowani na jakości i że tak wysokich standardów nie spełnia większość producentów na świecie.
Nasi plantatorzy potrafią skrócić do 30 minut czas pomiędzy zerwaniem owocu borówki a jego wstępnym schłodzeniem. Tak wysokie standardy pozwalają uzyskać wyjątkowe połączenie zapachu, smaku i ich trwałości. To zaś pozwala eksportować uprawianą w Polsce borówkę na inne kontynenty. Grupa dysponuję potencjałem sortowniczym pozwalającym zapakować ponad 100 ton owoców dziennie a 2 z 4 linii pakujących znajdują się pod Rzeszowem. Efektem targów będą zapytania i audyty odbiorców z całego świata. To jest ta praca, którą musimy wykonać, po to, żeby wzmocnić jeszcze bardziej sukces polskiej borówki. Mówimy w kategoriach „narodowego sukcesu” bo to jest perspektywa ceniona na globalnym rynku - mówi Dorota Zęgota, inicjator projektu powstania Polish Berry Cooperative, zarządzająca „ELLIOT” Podkarpacką Grupą Producentów Borówki.
„Polska ma doskonałą reputację, jeśli chodzi o produkcję borówek w Europie” – takiej oceny dokonał Chris White, szef najważniejszego na świecie wydawcy magazynów dla decydentów branży owocowej, wydawca m.in. Eurofruit i Asiafruit. Wspólną obecnością na targach i imponującym zespołem specjalistów potwierdziliśmy naszą pozycję europejskiego lidera – dodaje Dorota Zęgota z Grupy ELLIOT.
Przyjeżdżają tu odbiorcy z całego świata i dlatego jest to doskonałe miejsce, żeby promować standardy produkcyjne i jakościowe, które pozwoliły polskim producentom borówki stać się liderem. Przyjeżdżamy tu już od wielu lat, budujemy naszą pozycję w ponad 20 krajach na 4 kontynentach. Ten rok to jednak przełom. Pokazaliśmy światu nasz sukces, potencjał połączonych grup i pozycje największej grupy plantatorów - Dominika Kozarzewska, Polish Berry Cooperative, Prezes Grupy Polskie Jagody.
„Jest ważne, aby zerwać i jak najszybciej przewieźć do chłodni. Tak aby nie tracić wilgotności. 95% borówki to woda, dlatego jest bardzo ważne, aby jak najszybciej przenieść borówki do chłodni po to, żeby nie tracić wody. W przeciwnym razie borówki będą wyglądać okropnie i nikt ich nie kupi. Wy Polacy to rozumiecie.” - Fernando Carvalho, General Manager portugalskiego Silicarios.
Na tych targach zrobiliśmy dużo by dowiedział się o nas cały świat. Jest sukces ogromny i doceniany przez naszych partnerów z zagranicy. Przez lata przyjeżdżaliśmy tu by podpatrywać świat. Rozmawialiśmy o współpracy i wymianie doświadczeń. Potem sami wdrożyliśmy standardy, które dziś są inspiracją dla innych. Dziś role się odwróciły. To są naprawdę wielkie dni naszej branży - mówi Mateusz Plich, Berry Group, członek Polish Berry Cooperative, promotor branżowej konsolidacji.
Grupa ELLIOT, członek założyciel Polish Berry Cooperative, ma siedzibę w Bratkowicach koło Rzeszowa. Powstała w lipcu 2011 roku, jako zorganizowana struktura pięciu producentów specjalizujących się wyłącznie w produkcji owoców borówki.